Reference

Aneb Komu jsem pomohla

oblastní ředitelka Golden Gate CZ

Gabriela Milfortová

Hlas mě živí, dělám obchod, navíc ráda zpívám. Chtěla jsem mluvit s menší námahou, uvolněně, jistě. U Petry jsem ale našla mnohem víc. Propojení souvislostí mezi psychikou, hlasem a tělem. Prostě nový svět. Uslyšíte svůj hlas tak nádherný, jak jste ho ještě neslyšeli. Přála by to zažít každému. Je to jako kouzlo. Vážím si práce s lidmi, kteří milují to, co dělají a jsou v tom dobří. Stále více vnímám, že přínos z těchto lekcí je penězi nezaplatitelný. Díky Péťo!

Vracím se k netradičnímu kurzu Tvůj hlas, tvůj pomocník s tím, že jej nyní osobně doporučuji lidem kolem sebe. Nechal ve mně příjemný pocit,a hlavně jsem si z něho odnesl pár zásadních "objevů", která se mně osobně velmi hodí. Dokonce jsem na sobě už některá doporučení vyzkoušel hned o víkendu,kdy jsem promlouval k zaplněnému sálu s malými fotbalisty bez mikrofonu a uměl jsem v sobě při "odemknutí" kolen najít o něco více klidu pro svůj přednes. Paní Mgr. Petra Bartošová nám ze svého umění a znalostí předala ve vymezeném čase pár základních rad, které jsou pro moje osobní účely veřejného projevu dostačující a děkuji za ně. Na rozdíl od jiných školení přinese toto netradiční zcela určitě každému účastníku dlouhodobý osobní užitek, který si bude pamatovat.

místostarosta města Rumburk

Ing. Alois Kittl

poradce a školitel v oblasti komunikace KurzyKomunikace.cz a Prezentovani.cz

Petr Jasinski

Živím se svým hlasem už víc než pět let a mám toho odmluveno opravdu hodně. Sám mluvení v různých formách dokonce školím... Přesto se pro mě spoluprací s Petrou otevřel úplně nový svět. Překvapil mě a nadchnul.

Prošel jsem s Petrou jejím základním individuálním výcvikem a kromě toho, že to byla spousta legrace, pozoruji velké pozitivní změny na svém hlasovém projevu. Takové, jaké bych ani nečekal, že jsou vůbec možné. Můj hlas je teď hlubší, klidnější a také hlasitější, když to potřebuji.

Konzultaci u Petry doporučuji každému profesionálnímu řečníkovi. Ani nevíte, kolik potenciálu v sobě máte nevyužitého, je čas jej objevit. Já jsem z toho nadšený.

Během dopoledne na kurzu Tvůj hlas, tvůj pomocník jsem se cítila moc dobře. Nejen, že jsem si odnesla rady, jak si uvolnit hlas při trémě veřejného vystupování, ale naučila se i jak svůj hlas udělat jasnější, klidnější, důraznější. A ještě jsme se při hlasových cvičeních pobavili. Paní Mgr. Petře Bartošové děkuji, vkládá do školení svoji nemalou energii.

ředitelka odboru veřejných zakázek a právních služeb

Kateřina Škarková

lektor aplikované improvizace, moderátor a kouč

Pavel Wieser

Za několik let, co se věnuji rozvoji svého hlasu, jsem nikdy nepostupoval tak rychle a vědomě, jako nyní s Petrou. Na konci většiny hodin zažívám nový pocit ze svého hlasu. Když se Petry na něco o hlasu zeptám, zná odpověď. Na naší spolupráci oceňuji Petřinu profesionalitu i individuální přístup. Na každou lekci se těším. Vždy se zaměříme na něco a já věřím, že to něco je ono.

Naučil jsem se lépe pracovat se svým hlasem. Silnou stránkou tohoto kurzu je lektorka a její praktická cvičení a jsem nadšen. Domlouvali jsme se na pokračování kurzu.

velitel pořádkové služby MP Karlovy Vary

Jindřich Lát

studentka VŠ, amatérská zpěvačka

Mirka Kršáková

Chodím ku Petre Bartošovej na individuálne hodiny hlasovej výuky už pol roka a musím povedať, že výuka prekročila moje čakávania. 🙂 Spôsob, akým hodiny vedie  je veľmi nápaditý a hlavne účinný. Pracujeme s emóciami, predstavami, z ktorých nakoniec vyjdú naozaj „bláznivé“ cvičenia, ktoré za prvé pomôžu viac telo uvoľniť a otvoriť a za druhé sa pri tom vždy riadne nasmejeme. Človek pritom zistí, ako je to všetko prepojené a že ak sa chce naučiť pracovať s hlasom, je potrebné sa najprv naučiť zapojiť telo. Práca s hlasom v podstate znamená práca s celým telom.

Zároveň ale Peťa všetko zrozumiteľne vysvetlí (vidno, že sa v tom vyzná), takže rozumiete tomu, čo robíte a prečo to robíte.

Hlasovú výuku (u Peti) by som určite odporučila všetkým (ktorí chcú na sebe pracovať). Hlas je naším každodenným pomocníkom a čím stabilnejší a sebaistejší bude Váš hlas, tým sebaistejší budete Vy a naopak. 🙂

Musím říci, že jsem byl nadmíru spokojen a rád bych pokračoval v kurzu obdobného ražení. Kurz mi přinesl výrazné psychické uvolnění, které se již projevilo v mojí komunikaci.

ředitel odštěpného závodu VTÚPV

Ing. Bohumír Myslín

výtvarník, lektor výtvarných kurzů

Filip Švehla

K Petře jsem začal chodit kvůli bolestem zad a problémům s bránicí. Hned od začátku mě zaujal přátelský přístup, příjemná atmosféra a hravá forma cvičení s dechem. Přestože jsou mé potíže dlouhodobé, pokaždé návštěvě odcházím s úlevou a pocitem lepšího vnímání dechu a držení těla. Během těch několika měsíců jsem se naučil řadu cviků, které mohu provádět doma a které mi pomáhají postupně se zbavovat naučených stereotypu v používání hlasu a dechu.

Vřele doporučuji. Tento typ kurzu je pro lidi, kteří "chtějí" a bylo úžasné sledovat, jak se lektorce podařilo uvolnit a nabudit účastníky ze zcela odlišných profesí. Krátká teoretická část vhodně doplnila navazující praktická cvičení. Pokud na sobě chcete něco změnit, v tomto případě pracovat se svým hlasem jako úžasným nástrojem, pak byste měli začít právě zde.

velitel Městské policie Karlovy

Marcel Vlasák

herec, pedagog

Josef Darebný

Hlasová průprava je pro mě důležitá kvůli mé práci. Jako herec potřebuji „umluvit“ celý prostor divadla, jako pedagog potřebuji umluvit…. no Vás studenty. Musím mít tedy svůj hlas patřičně vytrénovaný, připravený, „naladěný“.

Odkud se hlas bere a co to je? Je to spojení těla a mysli. Tělo je skutečně hudební nástroj. Petra mi, skrz práci s hlasem, pomohla pochopit a zažít, jak moc je tělo s myslí propojené. Tedy při hlasové práci se zdaleka nezabýváte jen hlasem samotným! To tedy znamenalo, že jsme si začali všímat i mnoha dalších oblastí, kde byl prostor pro zlepšení – držení těla a chůze např. Během našich setkání jsem se dozvídal mnohé teoretické poznatky a naučil jsem se cvičení, pomocí kterých mohu svůj hlas nadále kultivovat.

Cvičení měla spoustu aspektů. Práce s dechem, svaly a samozřejmě i s hlavou, která si dost často myslí, že je pánem situace – pro mě kámen úrazu, pro někoho hračka, každý jsme trochu jiný.

Po hodinách jsem odcházel nejen rozmluvený, ale i rozehraný. Stojí to samozřejmě nějaké úsilí, dostat se ze své komfortní zóny. Také kontinuita práce je důležitá, ale i přes všechny překážky se výsledky časem začaly dostavovat a s nimi rostl i můj zájem o další rozvoj.
V běžném životě se taková soustavná kultivace projevuje také. Stojí za povšimnutí, že techniky pro uvolnění jednotlivých částí „nástroje“, jsou do značné míry zároveň technikami na odbourání stresu. Proto jsem vždy odcházel rozehraný a v dobré náladě. Po každém prožitku a objevu si říkáte, jak jste úžasní, a že jdete po dobré cestě.

Mnoho zdarů, na té Vaší cestě!

Získala jsem jistotu ve svém projevu a naučila jsem se ovládání hlasu.

advokátka

JUDr. Jana Štěpánková

lektor a učitel

Láďa Šťastný

Docházím k Petře na „hlasovku“ nedlouho, ale musím říct, že již po první hodině jsem pocítil první změny, a to nejen na hlase, ale i v celkovém projevu. S každou další hodinou se o tom jenom utvrzuji.

Jsem povoláním učitel jazyků, lektor, hlas jako svůj pracovní nástroj používám aktivně přes dvacet let své praxe skupinové i individuální výuky. Nemám problém se vyjádřit, vystoupit na plénu, či třídu, jak se říká, „umluvit“, tedy zvládnout hlasový projev, co do intenzity, ale provázel mě neodbytný dojem, že mluvím tak, že mi nikdo „nerozumí“, a to často i v blízkém rozhovoru téte á téte. Tedy že má slova nedocházejí sluchu. Tím posledním impulzem, abych s tím začal něco dělat, bylo setkání s Pavlem Wieserem na jednom z jeho workshopů, a to především jeho kultivovaný hlasový i pohybový projev. To byla ta pravá inspirace, a také cesta ke kontaktu na Petru!

Pochopil jsem, že pokud se chci dále rozvíjet, a to nejen jako učitel či lektor ve svých profesních dovednostech, ale i jako bytost celistvá, bez zvládnutí hlasového projevu to nepůjde. Jsem rád, že jsem se touto cestou dal.
Petra přesně odhadne, kde vás „tlačí bota“. Má v rukávu celou škálu zajímavých a legračních cvičení, a to, k mému údivu, nejen hlasových, ale především pohybových, proto, aby tělo, jako náš ozvučný nástroj dostatečně rozhýbala, odblokovala, rozezněla, a v konečném důsledku vyladila. Tělo je vskutku jako hudební nástroj; ani s příliš napjatými, ani s povolenými strunami se hrát tak, aby to dobře znělo, zkrátka nedá.

Opět jsem se přesvědčil, jak je důležité propojení mysli, ducha, duše i těla, že musí být v harmonii, a že poloha a kvalita našeho hlasu velmi záleží na stavu mysli i duše a reflektuje náš vnitřní prostor. Práce s hlasem je tak pro mne další z dimenzí profesního, ale i spirituální rozvoje.

Udělejte si na mě vlastní názor.